Alapszabály



ÉLHETŐ  ELŐVÁROSÉRT  EGYESÜLET
 ALAPSZABÁLYA
 2009.


Az alapító tagok a II. fejezetben meghatározott tartós közérdekű, közhasznú cél érdekében létrehozzák az ÉLHETŐ ELŐVÁROSÉRT Egyesületet és az egyesület alapszabályát a Polgári Törvénykönyv és az egyesülési jogról szóló 1989.évi II. törvény, továbbá a közhasznú szervezetekről szóló 1997.évi CLVI. tv. vonatkozó rendelkezései alapján  az alábbiak szerint állapítja meg:


I.         Általános rendelkezések

1.         Az egyesület neve:                 ÉLHETŐ ELŐVÁROSÉRT Egyesület
 
2.         Székhelye:                              2040 Budaörs, Őszirózsa u. 37.  

3.        Működési területe:                  Magyar Köztársaság
                                                  
4.         Az egyesület jogállása:          közhasznú szervezet

II.        Az egyesület céljai és feladatai

Az Élhető Elővárosért Egyesület, a budaörsi Őszirózsa utca, Ibolya utca és Kővirág utca lakói által a budaörsi kertvárosi élet-minőség megőrzésének és javítása, valamint a környékbeliek érdekvédelmének szervezett formában történő megvalósítása érdekében létrehozott közhasznú társadalmi szervezet.  
Az alapító tagok meggyőződése szerint a mai felgyorsult világban különösen fontos a kis közösségek megszervezése, a civil összefogás megteremtése az emberi élet minőségének megőrzése érdekében. Az Alkotmány 70/D.§. kimondja, hogy a Magyar Köztársaság területén élőknek joguk van a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez. Ezt a jogot a Magyar Köztársaság a munkavédelem, az egészségügyi intézmények és az orvosi ellátás megszervezésével, a rendszeres testedzés biztosításával, valamint az épített és a természetes környezet védelmével valósítja meg.
Az Egyesület alapítói egyetértenek abban, hogy az épített és természetes környezethez való állampolgári alapjoguk megóvása és érvényesítése érdekében nekik, mint civileknek is aktívan részt kell vállalniuk mind a lakókörnyezetük környezettudatos alakításában, mind pedig a környezeti károkkal járó beavatkozásokkal, a meglévő környezeti értékeket, az egészséges-, biztonságos életminőséget veszélyeztető külső hatásokkal szembeni védelem megszervezésében is.  
   
Az Egyesület tagjai a lakókörnyezetük megóvása érdekében -figyelembe véve a közhasznú szervezetekről szóló 1997.évi CLVI. törvény 26. § c) pontjában meghatározott közhasznú tevékenységeket – az alábbi közhasznú célok megvalósítását tűzték ki:
1. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység,
4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
5. kulturális tevékenység,
9. környezetvédelem,
10. gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet,
12. emberi és állampolgári jogok védelme
14. sport, a munkaviszonyban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével,
Ezen közhasznú célok megvalósítása érdekében az Egyesület az alábbi feladatokat vállalja:
·         A budaörsi Őszirózsa u., Ibolya u. és Kővirág utca kertvárosi lakókörzetében élők érdekvédelmének megszervezése, közös fellépés a környezeti károkkal veszélyeztető és az egészséges, biztonságos életkörülményekkel ellentétes külső hatásokkal szemben, ideértve az itt élők érdekeit veszélyeztető beruházásokat is
·         A lakókörnyezet rendben tartása, a zöld környezet megóvása és folyamatos megújítása
·         A lakóközösség tagjainak, különösen a gyermekeknek a környezeti nevelése, felvilágosítása
·         egészséges életmódra nevelés, életmód tanácsadás,
·         közösségi programok megszervezése a gyermekek, családok részére,
·         az EU-s szabványoknak megfelelő játszótér felállítása, állagának megóvása, folyamatos karbantartása
·         környezettudatos hétvégék, játszóházak megszervezése,

III.         Az Egyesület jogalanyisága és gazdálkodása:

Az Egyesület jogi személy, amely saját nevében szerezhet jogokat és vállalhat kötelezettségeket.

Működésének elveit és alapvető szabályait az Alkotmány, a Polgári Törvénykönyv, az egyesületekre, valamint a közhasznú szervezetekre vonatkozó jogszabályok határozzák meg.

Az Egyesület olyan közhasznú szervezet, mely nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból.

Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.

Az Egyesület közhasznú tevékenysége folytatása érdekében a közhasznú szervezetekre vonatkozó szabályok szerint működik.


            Az Egyesület gazdálkodása:

1.         Az Egyesület a közhasznú céljainak elérése érdekében vállalkozási tevékenységet folytathat. 

2.         A vállalkozási tevékenység folytatása nem lehet elsődleges egyesületi tevékenység, illetve nem veszélyezteti a közhasznú tevékenységet.

3.         Az Egyesület vagyona kizárólag egyesületi célokra használható fel. Az Egyesület bevételeit sem közvetlenül, sem közvetve a tagok között felosztani nem lehet, azt a közhasznú tevékenységére fordítja.

Az itt meghatározott felosztási tilalom egyaránt vonatkozik az esetleges vállalkozási tevékenység és a közhasznú cél szerinti tevékenység körében realizált eredményre is.

4.         A szervezet befektetési tevékenységet nem folytat.

5.         Amennyiben az Egyesület éves bevétele meghaladja az ötmillió forintot, az Egyesület Taggyűlése Felügyelő Bizottságot hoz létre, és a közhasznú szervezetekről szóló 1997.évi CLVI. tv. szabályainak megfelelően a Felügyelő Bizottság működésének rendjét az Alapszabály kötelező módosítása során határozza meg.


IV.      Az Egyesület tagjai:

Az Egyesület tagja lehet az a természetes személy, aki benyújtott kérelme és a Taggyűlés kétharmados szótöbbséggel hozott határozata alapján felvételt nyert és a tagdíjat befizeti.

A tagok főbb jogai és kötelezettségei:   
a)      részt vesznek az egyesület tevékenységében és rendezvényein,
b)      az egyesület taggyűlésein szavazati joggal rendelkeznek,
c)      az egyesület vezető tisztségviselőit választhatják és választhatóak,
d)     egymást folyamatosan tájékoztatják,
e)      rendszeresen megfogalmazzák közös érdekeiket,
f)       kötelesek tagdíjat fizetni,
g)      kötelesek az Alapszabály rendelkezéseit betartani.

Egyesületünk tagjai más egyesületekben és szövetkezetben szabadon tevékenykedhetnek és tisztséget vállalhatnak.

A tagság megszűnik:
-          a tag halálával,
-          a tag kilépésével,
-          a tag törlésével,
-          a tagnak az Egyesület alapszabályát sértő magatartás miatt történő kizárásával.

           Törölni kell a tagságát annak, aki ezt maga kéri írásban, kilépett vagy elhalálozott. Törölhető annak a tagsága akinek egy évi tagdíjhátraléka van, a tagdíjhátralékról a tagot előzetesen írásban, igazolható módon tájékoztatni kell a hátralék összegéről és figyelmeztetni kell arra, hogy amennyiben a felszólítás kézhezvételétől számított 15 napon belül nem fizeti be a hátralékos tagdíjat, a tagok névsorából törlik.

           A Taggyűlés felfüggesztheti annak a tagságát, aki ellen büntetőeljárás indult.



V.        Az Egyesület szervei

-          Közgyűlés

-          Elnökség, Elnök

A Közgyűlés


Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés, amely a tagok összessége. A Közgyűlés az Egyesületet érintő minden kérdésben jogosult dönteni.

1.)        A Közgyűlés rendes vagy rendkívüli. A rendes közgyűlést évente egy alkalommal az elnökség hívja össze, rendkívüli közgyűlést kell összehívni, ha a tagok egyharmada az ok és a cél megjelölésével kezdeményezi, valamint ha a bíróság elrendeli.

2.)        A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
            a.)        az Alapszabály elfogadása, módosítása
b.)                a tisztségviselők megválasztása
c.)                az Egyesület terveinek, programjának, költségvetésének meghatározása
d.)               az Egyesület tevékenységének és az elnökség beszámolójának megtárgyalása és az általános szabályok szerinti szavazással történő elfogadása
e.)                az Egyesület esetleges szervezeti módosításainak, más egyesülettel való egyesülésének, vagy az Egyesület feloszlásának kérdésében való döntés
f.)                 az éves közhasznúsági jelentés elfogadása.
g.)                döntés mindazokban a kérdésekben, amelyeket a jogszabály vagy az Alapszabály a Közgyűlés hatáskörébe utal,

3.)               A Közgyűlés helyét, idejét és napirendjét az Elnökség állapítja meg és az összehívást megelőzően legalább 15 nappal korábban írásban –igazolható módon- közli az Egyesület tagjaival.

4.)               A Közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a tagok több mint fele jelen van, kivéve a szervezeti változás vagy feloszlás kérdésében összehívott taggyűlés, az erről szóló döntéshez a tagok kétharmadának jelenléte szükséges.

5.)               Ha a szabályszerűen összehívott Közgyűlés nem határozatképes, a 30 napnál nem távolabbi, az eredeti meghívóban közölt időpontban összehívott, megismételt Közgyűlés -az eredeti napirendi pontokban- a megjelentek létszámára tekintet nélkül határozatképes, erre az eredeti meghívóban a tagokat figyelmeztetni kell.

6.)               A Közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza, kivéve az elnök megválasztása és a tag felvétele és kizárása ügyében, amelyhez kétharmados szótöbbséggel hozott határozat szükséges. A közgyűlésen minden tagnak egy szavazati joga van. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

A szavazás az általános szabály szerint nyíltan történik, azonban a tisztségviselők megválasztása és a megjelentek többsége által megjelölt kérdésekben titkos szavazás útján kell a közgyűlésnek határoznia.

7.)        A Közgyűlés döntésének meghozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. §), élettársa a határozat alapján
-          kötelezettség vagy felelősség alól mentesül vagy
-          bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

Nem minősül előnynek az Egyesület célszerinti juttatásai keretében bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás.
A fentiek szerint érdekelt személy a határozatképesség megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni.

8.)  A közgyűlés nyilvános, a nem tag résztvevők kötelesek tartózkodni a véleménynyilvánítástól, kivéve, ha szót kérnek és kapnak, nem szavazhatnak, illetve személyiségi jog védelme érdekében, vagy adatvédelmi okból egyes kérdésekben a közgyűlés határozata alapján a taggyűlésről kizárhatóak.

9.)  A közgyűlésről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyet az elnök, a jegyzőkönyvvezető, valamint két hitelesítő tag ír alá. A határozatokat a közgyűlésről szóló jegyzőkönyvek időrendi sorrendben történő lefűzésével - úgynevezett Közgyűlési Határozatok Könyvében - tartják nyilván, mely tartalmazza a közgyűlés döntésein kívül a határozathozatal időpontját, a határozat hatályát, továbbá a szavazatok számarányát, amennyiben mód van rá az igennel, nemmel szavazókat, illetve tartózkodókat név szerint feltüntetve.   

10.)   Az Egyesület köteles az érintettekkel írásban - igazolható módon - közölni a rájuk vonatkozó határozatokat és beszámolókat. A közgyűlés döntéseit az egyesület a http://elovarosert.try.hu/  honlapján hozza nyilvánosságra.

A közhasznú szervezet éves közhasznúsági jelentésébe, valamint a közhasznú működésével összefüggésben keletkezett iratokba bárki betekinthet, illetőleg arról saját költségére másolatot készíthet. Az iratok betekintését az Egyesület elnökénél kell írásban vagy személyesen kérni.

11.)      Az elnök által készített éves beszámolót és a közhasznúsági jelentést a taggyűlés az érintett gazdasági évet követő március 30-ig napirendjére tűzi.
A közgyűlésre szóló meghívóhoz mellékelni kell az elnök által készített beszámoló és jelentés tervezetet. Az éves beszámoló és a közhasznúsági jelentés jóváhagyásáról a tagság 2/3-os szótöbbséggel határoz. 


Az Elnökség


1.)        Az Elnökséget, amely elnökből és három elnökségi tagból áll, a Közgyűlés titkos szavazással -1 évre- választja meg. Az Elnökség két Közgyűlés között az Egyesület általános hatáskörű végrehajtó, ügyintéző szerve. Az Elnökség a Közgyűlésnek tartozik felelősséggel. Az Elnökség legalább 3 havonta ülésezik.

2.)        Az Elnökségnek nem lehet tagja, illetve elnöke, aki a megbízásától visszamenőleg számított két éven belül olyan közhasznú szervezetnél töltött be vezető tisztséget – annak megszűnését megelőző két évben legalább egy évig -amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.

3.)        Az Elnökség tagja és az elnök, továbbá az annak kijelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt vezető tisztséget.
 4. )        Az Elnökség feladata:
-   az Egyesület programjának, terveinek és költségvetésének kidolgozása,
-   a Közgyűlés által elfogadott program-, terv- és költségelőirányzat végrehajtásának irányítása és ellenőrzése,
-   döntés mindazokban a kérdésekben, amelyeket az Elnökség bármely tagja előterjeszt és nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe.

5.)        Az elnökségi ülés helyét, idejét és napirendjét az összehívást megelőzően legalább 15 nappal korábban írásban kell közölni az Elnökség tagjaival. Az Elnökség összehívásáról az elnök köteles gondoskodni.

6.)        Az Elnökség akkor határozatképes, ha az ülésen a tagok több mint fele jelen van. Ha a szabályszerűen összehívott ülés nem határozatképes, 15 napon belül ugyanazon tárgysorozattal újabb elnökségi ülést kell összehívni.

7.)        Az Elnökség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Minden elnökségi tagnak egy szavazata van. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
A szavazás nyíltan történik, azonban a megjelentek többsége által megjelölt kérdésekben titkos szavazás útján kell az elnökségi ülésnek határoznia.

8.)        Az Elnökség döntésének meghozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. §), élettársa a határozat alapján
-          kötelezettség vagy felelősség alól mentesül vagy
-          bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.
Nem minősül előnynek az Egyesület célszerinti juttatásai keretében bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás. A fentiek szerint érdekelt személy a határozatképesség megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni.

9.)        Az elnökségi ülés nyilvános, a nem tag résztvevők kötelesek tartózkodni a vélemény- nyilvánítástól, kivéve, ha szót kérnek és kapnak, nem szavazhatnak, illetve személyiségi jog védelme érdekében, vagy adatvédelmi okból egyes kérdésekben a taggyűlés határozata alapján a taggyűlésről kizárhatóak.

10.)  Az elnökségi ülésről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyet az elnök és a jegyzőkönyvvezető ír alá. A határozatokat az elnökségi ülésről szóló jegyzőkönyvek időrendi sorrendben történő lefűzésével tartják nyilván, mely tartalmazza az ülés döntésein kívül a határozathozatal időpontját, a határozat hatályát, továbbá a szavazatok számarányát, amennyiben mód van rá az igennel, nemmel szavazókat, illetve tartózkodókat név szerint feltüntetve.

11.)      Az Elnök gondoskodik az elnökségi ülés döntéseinek az érintettekkel írásban, igazolható módon való közléséről. Az elnökség döntéseit az Egyesület a http://elovarosert.try.hu/  honlapján hozza nyilvánosságra.

Az Elnökség működésével kapcsolatban keletkezett iratokba bárki betekinthet, az Egyesület székhelyén egyeztetett időpontban.


Az Elnök

1.)        Az Elnököt a Közgyűlés titkos szavazással -1 évre - választja meg. Az elnököt a megbízása lejártát megelőzően legfeljebb 15 nappal korábban összehívott tisztújító közgyűlés titkos szavazással, 50%+1 szavazati aránnyal választja meg, az elnök tisztségére újraválasztható. 

2.)        Nem lehet elnök, aki a megbízásától visszamenőleg számított két éven belül olyan közhasznú szervezetnél töltött be vezető tisztséget – annak megszűnését megelőző két évben legalább egy évig -amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.

3.)        Az elnök köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt vezető tisztséget.

4.)        Az Elnök az Egyesület két közgyűlése között -az elnökség állásfoglalásainak megfelelően- irányítja az Egyesület tevékenységét, gondoskodik az Alapszabályban foglaltak és a Közgyűlés határozatainak a végrehajtásáról Az elnök a Közgyűlésnek tartozik felelősséggel.

5.)          Az elnök feladata:
-          irányításával dolgozza ki az Elnökség az Egyesület programját, terveit és költségvetését,
-          a Közgyűlés által elfogadott program-, terv- és költségelőirányzat végrehajtásának irányítása és ellenőrzése,
-          a Közgyűlés által az Elnökség hatáskörébe utalt ügyekben előkészíti és összehívja az Elnökségi ülést.

Az elnök működésével kapcsolatban keletkezett iratokba bárki betekinthet, az egyesület székhelyén előre egyeztetett időpontban.

6.)        Az Egyesületet, a hatóságok előtt, illetve harmadik személlyel szemben az elnök képviseli, azonban jogkörét az Egyesület bármely tagjára akadályoztatása esetén átruházhatja.

A bankszámla felett való rendelkezés során az aláírási jogosultságot az elnök, az Elnökség bármely tagjával együtt, kettős aláírással gyakorolhatja.

7.)       Az elnök az éves beszámolóval egyidejűleg közhasznúsági jelentést készít, mely tartalmazza a számviteli beszámolót, a költségvetési támogatás felhasználását, a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatást, a cél szerinti juttatások kimutatását, a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalaptól, a helyi önkormányzattól, a kisebbségi települési önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől kapott támogatás mértékét, a közhasznú szervezet vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értékét, illetve összegét, a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámolót.




V.        Vegyes rendelkezések

A Egyesület vagyona a tagdíjakból, állami, önkormányzati szervek, köz- és magánalapítványok támogatásából, az Egyesület által pályázatokon elnyert támogatásból, a magánszféra és más mecénások adományaiból (pénzeszközök, vagyoni jogok, természetbeni juttatások) származik.

            Az Egyesület szolgáltatásaiból az egyesület tagjain kívül is bármely természetes személy részesülhet akként, hogy a http://elovarosert.try.hu/  honlapján közzétett felhívás alapján, vagy saját kezdeményezéseként a jelen Alapszabályában deklarált  céloknak megfelelő tevékenységben részt vesz, vagy ilyet kezdeményez és a benyújtott pályamunkáját, programját, ötletének megvalósítását a Közgyűlés 2/3-os szavazattöbbséggel támogatja.
 
            Az Egyesület a közhasznú működését, szolgáltatásai igénybevételének módját, valamint beszámolóit a http://elovarosert.try.hu/  honlapján történő megjelentetésével köteles nyilvánosságra hozni.


ZÁRÓRENDELKEZÉSEK

Az Egyesület által hozott jogszabályba vagy Alapszabályba ütköző határozat ellen az Egyesület bármely tagja 30 napon belül bírósághoz fordulhat.        

Az Egyesület megszűnik, ha feloszlását a taggyűlés kimondja, ha más Egyesülettel egyesül, vagy a bíróság feloszlatja, illetve megállapítja megszűnését.

Az alapszabályban nem érintett kérdésekben az egyesületekre vonatkozó mindenkor hatályos jogszabályok az irányadók.

Jelen Alapszabályt az Egyesület tagsága egyhangúlag elfogadta a 2009. június 4-én tartott alakuló Közgyűlésen. 

Jelen Alapszabályt a tagság a Pest Megyei Bíróság 13.Pk.60.252/2009/2. számú végzésével elrendelt hiánypótlási felhívás alapján, a 2009. augusztus 5-én tartott közgyűlésén módosította és a módosításokkal egységes szerkezetbe foglalta akként, hogy a módosított részeket dőlt betűvel szedve kiemelte.